Trening autogenny Schultza

09 sierpnia 2023
Łukasz Kaleńczuk
Trening autogenny Schultza

Nadmierny stres, permanentny brak czasu dla siebie, codzienne bombardowanie głowy nadmiarem bodźców... Nikogo nie dziwi już dbanie o tężyznę fizyczną. Dlaczego takiej uwagi nie poświęcamy zdrowiu psychicznemu? Zdrowie psychiczne jest równie ważna jak to fizyczne. Warto zatem znać metody, które pozwalają na zmniejszenie kumulującego się wewnętrznego napięcia. Niewątpliwie trening autogenny Schultza można uznać za bezpieczny wentyl, który pozwala spuścić nadmierne obciążenie z głowy i ciała.

Trening autogenny Schultza - wprowadzenie

Trening autogenny Schultza to nazwa techniki relaksacyjnej, polegającej na wywołaniu doznań zbliżonych do tych, uzyskiwanych podczas hipnotycznego transu czy wewnętrznej medytacji. Stan ten uzyskuje się poprzez wykorzystanie autosugestii oraz specjalnie zaaranżowanego środowiska.

Technika została opracowana przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę J.H. Schultza, który skupiał się na zagadnienu samoregulacji organizmu za pomocą ćwiczeń koncentracyjnych. Opracowując swój trening, korzystał on z metod stosowanych w jodze oraz medytacji zen.

Stosowanie treningu autogennego pozwala na osiągnięcie stanu głębokiej relaksacji. Taki stan umożliwia bardzo mocne rozluźnienie mięśni, znormalizowanie oddechu, a także wywołanie w ciele odczucia przyjemnego ciepła i ciężkości (niektórzy zgłaszają nawet odczuwanie delikatnej wibracji w ciele - sam tego doświadczyłem!).

W moim odczuciu doznania osiągane podczas treningu autogennego Schultza można porównać do momentu osiągnięcia bardzo intensywnego orgazmu. Podczas szczytowania mięśnie napinają się, aby po chwili zalać ciało falą głębokiego i przyjemnego rozluźnienia. Możesz wtedy odczuć, że mięśnie "roztapiają się", zupełnie jak kostka czekolady położona na ciepłym języku.

Trening autogenny Schultza - przygotowanie

Jeśli chcesz wykorzystać w pełni dobrodziejstwa jakie przynosi trening autogenny, musisz zadbać o dobre przygotowanie. Podczas treningu musi Ci być przede wszystkim wygodnie. Przejdź przez poniższą listę, aby mieć pewność, że wszystkie bodźce zostały zminimalizowane.

Redukując bodźce działające na zmysły, wprowadzasz się w stan deprywacji sensorycznej, która pomoże Ci osiągnąć stan rozluźnienia. Skup się na tym, aby:

  • położyć się na łóżku i przykryć cienkim kocem (izolacja termiczna i dotykowa)
  • zasłonić oczy - tu bardzo dobrze sprawdzi się opaska na oczy (izolacja wzrokowa)
  • użyć słuchawek dokanałowych z nagraniem treningu (izolacja dźwiękowa)

Takie przygotowanie zmniejszy ryzyko rozproszenia się w trakcie wykonywania treningu autogennego.

Trening autogenny Schultza - wykonanie

Skoro już wszystko przygotowane to możesz zaczynać. Trening autogenny rozpocznij od przyjęcia komfortowej pozycji. Następnie skup się na oddechu. Oddychanie to jedyna czynność wykonywana nieświadomie, nad którą jesteśmy w stanie przejąć świadomą kontrolę.

Bardzo ważne w trakcie wykonywania treningu autogennego jest to aby pozwolić sobie na prowadzenie przez głos z nagrania (możesz skorzystać z gotowych nagrań lub nagrać własny głos). Czasami jest to trudne, szczególnie na początku. Sporym ułatwieniem jest wyobrażenie sobie, że jesteśmy aktorką/aktorem i naszym zadaniem jest zagranie roli, charakteryzującej się głębokim rozluźnieniem ciała.

Dobrze czytasz! Czasem trzeba trochę "poudawać" rozluźnienie, aby wkręcić się mocniej i nieco oszukać swoją racjonalnie myślącą głowę. Mnie takie podejście bardzo pomogło na początku przygody z głęboką relaksacją.

Trening autogenny Schultza - podsumowanie

Specyfika treningu autogennego sprawia, że dla wielu technika ta może wydawać się... śmieszna, niepoważna czy mało skuteczna. Zaręczam Ci jednak, że jeśli podejdziesz do tematu z pełnym zaangażowaniem i skupieniem to zyskasz potężne narzędzie do wzbudzania w sobie stanu głębokiego rozluźnienia.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to "trening", wymaga więc systematyczności i powtarzalności. Nie zniechęcaj się jeśli po pierwszym czy drugim razie nie uzyskasz pożądanych efektów.

Życzę powodzenia w osiąganiu stanów głębokiej relaksacji!

BONUS! Trening autogenny Schultza na sterydach!

Korzystam z dobroci treningu autogennego Schultza od wielu lat z potężnym skutkiem odprężającycm całe ciało i umysł. Mam też doświadczenie z innymi technikami wizualizacyjnmi oraz hipnotycznymi. Dlatego stworzyłem dla Ciebie wyjątkową wersję treningu autogennego Schultza, w którym połączyłem podejście tradycyjne z technikami hipnotycznymi.

Nagranie jest bezpłatne dla każdego, kto posiada konto w moim sklepie. Zarezerwuj 15 minut dla siebie, kliknij w przycisk poniżej i odkryj jak głęboko jesteś w stanie się zrelaksować.

Chcę skorzystać z nagrania